Wolker, Jiří

posted in: Výročí | 0

 

* 29. duben 1900, Prostějov, Rakousko-Uhersko

+ 3. leden 1924, Prostějov, Československo

 

Český básník, člen Literární skupiny a Devětsilu.

Celým jménem Jiří Karel Wolker vystudoval gymnázium, poté studoval na přání svého otce práva v Praze, přičemž zároveň navštěvoval literární přednášky. K umění měl blízko díky svému nadání literárnímu, hudebnímu a výtvarnému. Byl politicky činný v KSČ. Trpěl plicní chorobou – tuberkulózou, která se u něj projevovala již v dětství častými záněty mandlí a katary průdušek, léčil ji u moře i ve Vysokých Tatrách (přímo v Tatranské Poliance), nakonec jí podlehl. Je pochován na městském hřbitově v Prostějově. S Wolkerem je často spojován nový literární směr – proletářské umění.

Dílo

Jeho dílo lze zařadit do tzv. proletářské poezie, jejímž byl nejvýznačnějším představitelem.
*Proletářské umění (1922, programová a teoretická stať ) – základní východiska tohoto uměleckého směru
*Host do domu (sbírka) – má 3 oddíly
– Chlapec
– Ukřižované srdce
– Host do domu – V díle prezentuje názor, že rozpory se mají řešit láskou. V poslední básni (Svatý kopeček), nazvané podle místa, kde žili básníkovi prarodiče a kam často jezdíval, objevuje bídu, která ovlivnila jeho další tvorbu. Chce udělat svět spravedlivějším a lepším.
*Těžká hodina (sbírka) – nejvýznamnější sbírka, obsahuje nejtypičtější básně proletářské poezie. Rozvinul sociální sbírka je velmi silně levicově laděna, je pesimistická – zabývá se sociálními problémy. Balady se odehrávají v městském prostředí, líčí zde špatné sociální poměry.
*Polární záře (pokus o román) – napsal pouze zlomek
*Tři hry – obsahuje tato dramata:
– Nemocnice
– Hrob
– Nejvyšší oběť
*Do boje, lásko, leť (soubor básní)
*epitaf